Výlet do duše Bratislavského taxikára
Bratislava v týchto dňoch pripomína ulice 80-tychrokov. Žiadne dopravné zápchy, zdržania, cesty sú poloprázdne a pre taxikárov brázdiacich cesty je to najhoršie obdobie plné neistoty a mizerných tržieb. Od decembra, kedy bola hojnosť práce a zárobkov je už ďaleko. Frustrácia taxikárov narastá dĺžkou státia na stanovisku bez zákazníka a hlavou mu prebiehajú rôzne myšlienky: ,,ako je možné, že ja musím dodržiavať zákon, musím mať koncesnú listinu so zapísanou ŠPZ vozidla, na ktorom vykonávam taxislužbu, keď ho mám poškodené a nemôžem pracovať, tak teda nezarábam.Musím mať taxameter, registračnú pokladnicu, musím mať STK na každý rok, každé dva roky metrológiu a každých päť rokov psychologické testy,,.
Ako je možné, že sú tu ,, VYVOLENÉ,, taxislužby, ktoré jazdia za dumpingové ceny, využívajú vodičov pracujúcich na čierno, neplatia dane, porušujú viacero zákonov - a nikto ich nerieši. Ako je možné, že štát mňa zašnuruje zákazmi čo nemôžem a VYVOLENÍ majú pokoj, nikto ich nekontroluje, nikto ich nepokutuje?
Taxikári nie sú hlúpi. Surfujú po internete a vedia si vygoogliť čokoľvek, čo potrebujú. Tak si našli, aké sú sankcie za neoprávnené podnikanie na Slovensku. Keby náhodou niekto z kompetentných čítal tento článok odporúčam mu pozrieť stránku www.taxitrend.sknájde tam celý článok aj so sankciami. Odporúčam si to prečítať aj tým stovkám vodičov v týchto taxislužbách čo ich čaká, keď prestanú byť VYVOLENÍ.
Peter Fitoš
Vodičom vozidla taxislužby môže byť podľa zákona č. 56/2012 Z. z. o cestnej doprave v znení neskorších predpisov len ten, kto je držiteľom preukazu vodiča vozidla taxislužby.
Vodič vozidla taxislužby musí byť v pracovnom pomere k prevádzkovateľovi taxislužby po ustanovený týždenný pracovný čas alebo prevádzkovať taxislužbu ako samostatne zárobkovo činná osoba. Z uvedeného vyplýva, že zákon pripúšťa len dve možnosti:
- vodič bude v pracovnom pomere k prevádzkovateľovi taxislužby po ustanovený týždenný pracovný čas (čiže na pracovnú zmluvu - bude zamestnancom),
- alebo bude prevádzkovať taxislužbu ako samostatne zárobkovo činná osoba (čo v danom prípade znamená, že bude na jeho meno vydaná koncesia).
S pozdravom
Ing. Hana Jurkovičová, PhD.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR
sekcia cestnej dopravy a pozemných komunikácií
Štátny dopravný úrad
Námestie slobody 6
810 05 Bratislava
Sankcie za neoprávnené podnikanie uložené podľa živnostenského zákona
Podľa živnostenského zákona sa pri ukladaní pokút prihliada na fyzické osoby a právnické osoby rovnako. Výška pokuty závisí od predmetu neoprávnene vykonávanej činnosti. Ak je neoprávnene vykonávaná činnosť, ktorá je predmetom:
- voľnej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 1 659 eur,
- remeselnej alebo viazanej živnosti, živnostenský úrad uloží pokutu až do 3 319 eur.
Pri ukladaní pokút živnostenský úrad prihliada najmä na závažnosť, čas trvania alebo následky protiprávneho konania. Právo uložiť pokutu môže zaniknúť. Pre začatie konania o uložení pokuty za neoprávnené podnikanie platí prekluzívna lehota, a to 1 rok odo dňa, keď sa o neoprávnenom podnikaní živnostenský úrad dozvedel a 5 rokov od času keď k neoprávnenému podnikaniu došlo alebo neoprávnené podnikanie ešte trvalo.
Trestný čin neoprávneného podnikania
Neoprávnené podnikanie je podľa § 251 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon v znení neskorších predpisov trestným činom hospodárskym. Výška trestu závisí okrem iného od spôsobenej škody, ktorou je majetkový prospech získaný neoprávneným podnikaním. Ak škoda neprevyšuje sumu 266 eur, nejde o trestný čin. Fyzická osoba môže byť potrestaná odňatím slobody až na 8 rokov. Výška trestu podľa rozhodujúcich skutočností je uvedená v nasledujúcej tabuľke.
Výška trestu (odňatie slobody) |
Rozhodujúce skutočnosti |
do 1 roka |
|
6 mesiacov až 3 roky |
|
1 rok až 5 rokov |
|
4 roky až 8 rokov |
|
V osobitných prípadoch súd môže rozhodnúť aj o zákaze vykonávať podnikateľskú činnosť (napríklad prevádzkovať živnosť) na 1 rok až 10 rokov. Počas tejto doby nemôže fyzická osoba prevádzkovať živnosť, avšak živnostenské oprávnenie nemusí zaniknúť a fyzická osoba môže pokračovať v prevádzkovaní živnosti po uplynutí zákazu.
Právnické osoby môžu byť sankcionované podľa živnostenského zákona (prípadne iných právnych predpisov), teda môže im byť uložená pokuta až do výšky 3 319 eur.